fbpx

Koleksiyon Hikayesi: Sadeliğe Güzelleme

Yazar: Gözde Karatekin

Yaşamın inanılmaz bir dengesi var! 

Üniversiteden mezun olduğumda kendimi ÇOK katlı, yüksek plazaların; daha önce hiç karşılaşmadığım, KARMAŞIK ilişkiler ağının ve hep daha FAZLAsına sahip olmaya gayret ederken yorulacağım bir hayatın içine girmeye mecbur hissetmiştim. Bir misafir gibi, ait olmadığım bu yerde kendime yabancı ve fazlasıyla eksiktim. Derken bir şeyler yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladı. Açılmayan, o yalancı pencerelerin önünde şehrin kalabalığını izleyip, aslında duymadığım tüm feryatları dinlerken bir karar verdim. Artık onlar yerine kendimi, hislerimi ve içgüdülerimi daha fazla dinleyecektim. Bu kararla birlikte; TAM olabilmek için daha AZına ihtiyacım olduğunu, karışık görünen her şeyin BASİT bir yolunun da bulunduğunu, kendine yeten, sade bir hayatın da beni doyurduğunu fark ettim. Bu uyanışın ardından çıktığım yolculuk, dört senenin sonunda beni bugün bulunduğum yere, “Ode to Simplicity” adını verdiğim bu koleksiyona getirdi. Fark ediyorum ki; yaşadığım hayat ile bu koleksiyon, sadeliğe bir güzelleme…

Yaşamı, bir yere gitmeyecek şekilde, itmekten ve çekmekten vazgeçtim, hala vazgeçiyorum. Onun çabasız akışını keşfederken büyük keyif alıyorum. Yapmayı hayal ettiğim her şey için doygunluğumu hissederek, yavaşça ve özenle çalışıyor; başaramadıklarım için kendimi affediyorum. Anlıyorum ki yaşam; aydınlık bir gökyüzü, besleyen bir toprak, çağlayan bir nehir demek.

“Ode to Simplicity”, ilhamını gönüllü sadelik kavramından alıyor. Bilerek ve fark ederek, kendine yeten, özen gösteren, şefkat besleyen bir yaşamın, materyal zenginliğin ötesinde bir doygunluk yaratacağını ileri sürüyor. Sadeliğin yoksullukla, tek düzelikle, ya da dünyanın zevklerinden vazgeçmekle ilgili olduğunu varsayan bir değerler dizisine inat; bize ve diğer canlılara yuva olan yeryüzünün dengesini, döngüsünü ve düzenini taklit eden, keyifli ve tatminkâr bir yaşam inşa etmenin yolunun az, basit, sade, ama öz olandan geçtiğini vurguluyor. Koleksiyonun birbirleriyle dengeli bir uyum içinde var olan, sade ve çabasız silüetleri; doğayı taklit eden, şenlikli bir renk paleti ile buluşuyor. Koleksiyondaki on bir parça, birbirleriyle kurdukları tutarlı, ılımlı ve esnek ilişki ile yaşamın her anını kutluyor. Her birisi size özgürleştirici bir sadelik sunuyor. “Ode to Simplicity”; sade, basit ve az olanın yeterli olduğunu hatırlatıyor.

Sevgiler,

Gözde

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2024 Atolye Ren Topluluk Platformu

Gizlilik Politikası

Bizimle İletişime Geç

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?